Kalvkotlett med krämiga parmesanbönor
Italienarna gillar kalvkotlett, parmesan och bönor. Så varför inte göra ett recept där dessa råvaror får samspela? Här kommer ett enkelt och gott recept, som kanske är något för nästa helgmiddag? Till maten passar ett italienskt medelfylligt och fruktigt rött vin med bra syra.
Tillagningstid: ca 45 min
Ingredienser för 4 personer:
- Kalvkotlett gånger 4 med ben, ca 175–200 gram/st.
- 1 msk olivolja + 2 msk till stekning
- Purjolök 1
- 1 msk smör
- 2 burkar eller förpackningar vita bönor, totalt ca 600 gram
- 2–3 dl riven parmesan
- 2 vitlöksklyftor
- rivet skal av 1 citron
- 2 dl crème fraiche
- 0,5 dl vatten
- salt och svartpeppar
- 20 cocktailtomater på kvist
Tillagning:
- Sätt ugnen på 225 grader. Lägg tomaterna hela med kvistarna i en ugnssäker form. Droppa lite olivolja och salt på tomaterna och rosta dem i ca 20–30 minuter tills de börjar ”skrumpna” ihop lite.
- Skölj och skiva purjolöken tunt. Skala vitlöken.
- Häll av och skölj bönorna i rent vatten. Låt dem rinna av i ett durkslag.
- Fräs purjolöken i 1 msk smör i en kastrull. Tillsätt bönorna, crème fraiche, citronskal och pressa i vitlökarna samt salta.
- Låt koka upp och rör i parmesanosten så att den smälter. Om bönröran känns väldigt tjock, späd med lite vatten. Håll sedan bönröran varm utan att den kokar.
- Salta och peppra kalvkotletterna. Stek dem i smör och olja i en stekpanna på ganska hög värme i 2–3 min på varje sida.
- Servera kotletterna med parmesanbönorna och de rostade tomaterna.
Ett vin gjort på druvan Dolcetto från Alba i Piemonte blir utmärkt till denna mat. Dolcetto är medelfyllig, har en fin fruktighet och en pigg syra som väl matchar syran och fetman i parmesanbönorna och samtidigt har tillräckligt med tanniner och struktur för att klara kalvkotletten. Varför inte då välja en Dolcetto från den finaste hyllan. Dolcetto d’Alba ”Nonna Marcelinna” av Cagliero från Barolo.
/Mats Lönnkvist, Sommelier

